główna zawartość
artykuł nr 1

KONSULTACJE SPOŁECZNE

obrazek

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE SPOŁECZNE

Mieszkańcy chcą aby ich miejscowość była przyjaznym miejscem do życia. Przedstawicielom lokalnych władz również przyświeca ten cel. Sposobów jego realizacji jest jednak bardzo wiele: dla jednych będzie to bezpieczne otoczenia dla ich dzieci, dla innych dostępność miejsc pracy, trzecia grupa nie wyobraża sobie życia bez rozrywki i kultury. 

Prezentowane przykłady wynikają z różnych potrzeb mieszkańców. Wyobraźmy sobie jednak, że mieszkańcy mają podobne potrzeby - bezpieczne i atrakcyjne możliwości fizycznej aktywności. Wszyscy zgadzają się również co do tego, że potrzebna jest przestrzeń do aktywnego spędzania wolnego czasu. Lokalny samorząd podejmuje decyzję o zabezpieczeniu środków finansowych na realizację tego planu.

Klamka zapadła: tworzymy "PZU Trasę Zdrowia" !

Najważniejsze decyzje zostały podjęte, ale łatwo wymienić pytania które będą zadawali sobie teraz mieszkańcy:
 -gdzie powstanie trasa,
 -jakie instalacje powinny się na niej znaleźć,
 -kto będzie się nią opiekował oraz zarządzał,
 -co się będzie działo na trasie: zajęcia dla dzieci a może warsztaty dla biegaczy?
 

Aby trasa funkcjonowała zgodnie z lokalnymi potrzebami powinno odbyć się spotkanie mieszkańców, przedstawicieli lokalnych władz, przedstawicieli lokalnego stowarzyszenia lub klubu sportowego, a także biblioteki, czy ośrodka sportu i kultury. Tym spotkaniem są warsztaty konsultacyjne, w ramach których lokalni interesariusze “PZU Trasy Zdrowia” odpowiadają na powyższe pytania współpracując z ekspertami z dziedziny planowania krajobrazu, architektury, aktywności fizycznej oraz animacji. Warsztaty odbywać się będą lokalnie w 35 miejscowościach - potencjalnych lokalizacjach “PZU Trasy Zdrowia”. Wnioskodawca czyli gmina jest odpowiedzialna za zebranie odpowiedniej grupy uczestników warsztatów - od 12 do 20 osób.

Warsztaty poprowadzi moderator, który będzie dbał o odpowiedni rytm spotkań oraz wypracowanie wspólnych decyzji grupy. Poza trybem warsztatowym każdy z mieszkańców będzie mógł wypowiedzieć się na temat poruszanych kwestii poprzez otwarte konsultacje i lokalne media.

W warsztatach będą uczestniczyć eksperci z zakresu planowania krajobrazu, architektury, aktywności fizycznej oraz animacji, którzy pomogą uczestnikom podjąć kluczowe dla realizacji projektu decyzje. Wsparcie ekspertów będzie miało również formę doradztwa telefonicznego oraz mailowego.

Dzięki takiemu podejściu wypracowany zostanie plan funkcjonowania "PZU Trasy Zdrowia" najlepiej odpowiadający potrzebom mieszkańców, uwzględniający ich pomysły na aktywność oraz odpowiadający warunkom środowiskowym i technicznym terenu wskazanego na stworzenie trasy.

O terminach spotkań będziemy informowali na stronie Gminy

i naszych partnerów oraz za pomocą plakatów rozwieszonych

na terenie Gminy 

 

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać na stronie:

http://www.pzutrasyzdrowia.pl