główna zawartość
artykuł nr 1

obrazek

"PZU Trasa Zdrowia" to mini kompleks rekreacyjno-sportowy, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje treningowe ścieżka. Trasę charakteryzuje:

Uniwersalność - urządzenia pozwolą nie tylko na wykonywanie wielu wariantów treningów. Posłużą też jako plac zabaw dla dzieci i młodzieży, zachowując przy tym wymagany poziom bezpieczeństwa.

Interdyscyplinarność - w oparciu o dostępne darmowe programy treningowe, montowane instalacje pozwolą na realizowanie specjalistycznych ćwiczeń, ukierunkowanych na konkretne dyscypliny sportowe.

Ekologiczność - instalacje zbudowane są z materiałów przyjaznych dla środowiska.

Intuicyjność - prostota wykonania instalacji sprawia, że każdy użytkownik bez problemu wykorzysta ich podstawowe funkcje. Dodatkowo, przy każdym z urządzeń stanie tablica informacyjna, obrazująca przykładowe ćwiczenia.

 Ponadpokoleniowość - dzięki stworzonym przez nas kilkunastu programom treningowym z instalacji w łatwy sposób będą mogły korzystać osoby z każdej grupy wiekowej.

A oto planowanie instalacje: 

Równoważnia zygzakowata 1

Odmiana równoważni prostej. Stacja zbudowana z kilku połączonych równoważni prostych. Umożliwia ćwiczenie równowagi wraz ze zmianą kierunku ruchu. Charakter tego przyrządu daje możliwość wykonywania ćwiczeń na wszystkie grupy mięśniowe (mięśnie brzucha, grzbietu, rąk i nóg).

Drabinka wigwam 2

Stacja z drabinką umocowaną pod pewnym kątem na palach. Przyrząd służy do wzmacniania obręczy barkowej. Ćwiczenia na tej stacji zwiększają siłę mięśniową górnych partii ciała, która przydaje się osobom trenującym wspinaczkę. Drabinka może być wykorzystywana również na inne sposoby przez dzieci i dorosłych.

Slalom / Stopnie 3

Stacja zbudowana z różnej wysokości palików ułożonych w niestandardowy sposób. Wykorzystywana w różnorodnych wyścigach dzieci. Może służyć również jako stopień, równoważnia lub do ćwiczeń rozciągających.

Drążek 4

Stacja zbudowana z poziomych drążków zamocowanych na różnej wysokości (daje to możliwość ćwiczenia osobom różnego wzrostu oraz wieku). Jest to jeden z bardziej lubianych przez dzieci i mężczyzn przyrządów do ćwiczeń. Nie należy do najłatwiejszych gdyż do poprawnego wykonywania ćwiczeń trzeba mieć silne ręce oraz obręcz barkową. Wielofunkcyjny przyrząd służący również do rozciągania, ćwiczenia mięśni brzucha oraz ramion. Zwis na prostych rękach sprawi, że wydłużymy oraz zrelaksujemy dolną część kręgosłupa.

Drabinka 5

Stacja zbudowana z dwóch drabinek połączonych na górze. Przyrząd ukierunkowany głównie na poprawianie sprawności u dzieci. Dorosłym może być pomocny przy rozciąganiu.

Ławeczka 6

Stacja przypominająca zwykłą relaksacyjną ławkę. Prosty wielofunkcyjny przyrząd służący do ćwiczenia wszystkich partii mięśniowych. Można na nim wzmacniać mięśnie brzucha, używać go jako stopień, może również służyć do rozciągania.

Płotki 7

Przyrząd zbudowany z równoległych ułożonych na przemian pochyłych równoważni. Stację można traktować jako tor przeszkód w zabawach z dziećmi, ale również jest to przyrząd, który służy do budowania szybkości, zwiększania masy mięśniowej oraz gibkości.

Równoważnia prosta 8

Stacja zbudowana z pojedynczej belki zamocowanej równolegle do podłoża. Znakomite miejsce do ćwiczenia równowagi i wzmacniania mięśni głębokich. Zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tutaj coś dla siebie. Dzieci w formie zabawy mogą przechodzić po belce utrzymując równowagę, natomiast dorośli podczas przerwy w treningach mogą ćwiczyć balans. Dodatkowo można na przyrządzie ćwiczyć mięśnie brzucha, grzbietu, rąk i nóg.

Równoważnia równoległa 9

Stacja zbudowana z dwóch równolegle zamocowanych belek na tej samej wysokości. Zarówno dzieci jak i dorośli znajdą tutaj coś dla siebie. Dzieci w formie zabawy mogą przechodzić po belce utrzymując równowagę, natomiast dorośli podczas przerwy w treningach mogą ćwiczyć balans.

Instalacja dodatkowa 10

Instalacja zostanie wybrana przez gminę na etapie warsztatów konsultacyjnych z listy dostępnych stacji.

Wypożyczalnia 

Przy wybranych „PZU Trasach Zdrowia” działać będą wypożyczalnie sprzętu sportowego. Każdy mieszkaniec, na tych samych zasadach co książki w bibliotece, będzie mógł wypożyczyć kijki do nordic walking, piłki, czy zestawy do tenisa stołowego lub badmintona.

Korzystanie z wypożyczalni sprzętu sportowego to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też czasu, który często trzeba poświęcić na naprawy i serwisowanie. Chcesz pokopać piłkę, ale jej nie masz? Chciałbyś zagrać ze znajomymi w badmintona, ale brakuje Wam rakietek? Wypożyczalnie „PZU Trasy Zdrowia” czekają!

 W konkursie przyznawany jest grant na uruchomienie wypożyczalni w wysokości 2000 zł brutto.
 

Animacja 

Animator jest osobą, która swoją energią, kreatywnością i pozytywnym nastawieniem zachęca, angażuje i skłania ludzi do aktywności fizycznej czy zabawy. To osoba z pasją, która chce dzielić się nią z innymi. Jego zadaniem na „PZU Trasie Zdrowia” będzie zainspirowanie okolicznych mieszkańców do spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem trasy, tak aby stała się nie tylko miejscem okazjonalnych spotkań, ale i centrum aktywnego życia gminy.

Trasa jest obszarem, po którym można spacerować, biegać, uczyć dzieci jazdy na rowerze, na którym można ćwiczyć nordic walking, organizować pikniki, festyny, zawody, lekcje wychowania fizycznego, a nawet treningi okolicznych drużyn sportowych.
 

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać na stronie:

http://www.pzutrasyzdrowia.pl